دانلود فایل های word مقاله امکان سنجي بازيافت CO2 از طريق Post Combustion در صنعت سيمان آبيک به منظور کاهش گازهاي گلخانه اي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل های word مقاله امکان سنجي بازيافت CO2 از طريق Post Combustion در صنعت سيمان آبيک به منظور کاهش گازهاي گلخانه اي :


سال انتشار : 1391

تعداد صفحات :27

گرم شدن کره زمین در نتیجه افزایش انتشار گازهای گلخانه ای از جمله CO2 است که پیامد آن تغییرات شدید آب و هوایی در کره زمین می باشد. از آن جایی که میزان خالص تولید گاز CO2 در صنعتی سیمان به دلیل مصرف سوخت های فسیلی و نیز فرایندهای شیمیایی تولید سیمان در مرحله حرارت دیدن مواد اولیه در حدود 15 الی 25% می باشد، این صنعت در میان صنایع و همچنین پس از نیروگاه ها و پالایشگاه ها بیشترین و بزرگ ترین تولید کننده گاز CO2 در جهان می باشد. در این تحقیق، بررسی زمینه امکان سنجی فنی بازیافت CO2 در مجتمع سیمان آبیک با ظرفیت تولید سیمان در حدود 12500 تن در روز در دو خط تولید، به عنوان یکی از صنایع بزرگ سیمان کشور انجام گردید. مازوت به عنوان سوخت اصلی کوره ها در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. در اثر احتراق، گازهای خروجی از پیش گرمکن 5 مرحله ای شامل 5/24% حجمی گاز CO2، 6/7% H2O، 8/4% حجمی O2 و 1/63% گاز N2 می باشد. با توجه به آنالیز گازهای خروجی از دودکش سیمان آبیک و با توجه به امکانات موجود کارخانه، جذب CO2 با فرایند پس احتراق به روش جذب شیمیایی با حلال مونواتانول آمین (MEA) توسط نرم افزار HYSYS طراحی و تجهیزات مورد نیاز سیستم فرآیند، شبیه سازی و بهینه گردید و ابعاد کلیه اجزای سیستم نیز تعیین شد. نتایج این تحقیق نشان می دهد که در این صنعت امکان جذب حدور 117 تن در ساعت گاز CO2 با راندمان 97% و دمای 53 درجه سانتی گراد به همراه مقداری رطوبت، اکسیژن، نیتروژن که به ترتیب حدود kg/h1179، kg/h 5/2، kg/h 5/12 می باشد، وجود دارد که می توان آن را پس از فشرده سازی به مایع تبدیل کرده و جهت انتقال به مراکز مصرف آماده نمود.

لینک کمکی