دانلود فایل های word ارزيابي تاثير رنگ و ارتفاع تله فرموني دلتا در ميزان شکار مينوز گوجه فرنگي به منظور پايش آفت Tuta absoluta (Lepidoptera: Gelechiidae)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل های word ارزيابي تاثير رنگ و ارتفاع تله فرموني دلتا در ميزان شکار مينوز گوجه فرنگي به منظور پايش آفت Tuta absoluta (Lepidoptera: Gelechiidae) :


سال انتشار : 1396

نام کنفرانس یا همایش : هفتمين همايش ملي ايده هاي نو در کشاورزي

تعداد صفحات :6

چکیده مقاله:

آفت مینوز گوجه فرنگی Tuta absoluta (Meyrick , 1917) یکی از آفات مخرب محسوب می شود. شب پره ی مینوز گوجه فرنگی به کلیه مراحل رشدی گیاه گوجه فرنگی حمله نموده و تا صدرصد محصول را نابود می کند. خسارت این آفت در گلخانه ها شدیدتر بوده و با تغذیه از برگ، ساقه و میوه عملکرد محصول را به شدت کاهش می دهد. استفاده از این سموم به تنهایی برای کنترل این آفت کافی نمی باشد. یکی از روش های بسیار پرکاربرد و کم خطر برای کنترل این آفت استفاده از تله های فرمونی می باشد. تله های فرمونی با رنگهای مختلف می تواند در پایش و کنترل آفت مینوز گوجه فرنگی موثر باشد. در این آزمایش، ما میزان شکار حشرات بالغ مینوز گوجه فرنگی به وسیله تله های فرمونی دلتا را در سه رنگ و سه ارتفاع را ارزیابی و محاسبه نمودیم. بدین منظور تله ها را در 3 رنگ سبز، زرد و سفید و در 3 ارتفاع 30،50 و 70 سانتی متری از سطح زمین نصب و میزان شکار حشرات به دام افتاده را در 8 هفته جداگانه ثبت شد . تله هایی با رنگ های تیره تر نسبت به تله های روشن تر میزان شب پره نر بیشتری را شکار کرده و تله های نصب شده در ارتفاع 50 سانتی متری از سطح زمین نسبت به تله های نصب شده در دو ارتفاع 30 و 70 سانتی متری از سطح زمین شب پره بیشتری را شکار کرده است. در بررسی اثر متقابل رنگ و ارتفاع تله، تمامی تله ها در ارتفاع 30 سانتی متری از سطح زمین به یک میزان شکار داشته اند ولی در دو ارتفاع 50 و 70 سانتی متری از سطح زمین تله های سبز رنگنسبت به تله های زرد و سفید تعداد بیشتری شب پره شکار کرده است.

لینک کمکی