دانلود فایل های word مقاله مطالعه تطبيقي سه استاندارد امنيت داده در نظام سلامت

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل های word مقاله مطالعه تطبيقي سه استاندارد امنيت داده در نظام سلامت :


تعداد صفحات :18

مقدمه: سیستم‌های اطلاعاتی الکترونیک ، سهولت دسترسی و انتقال داده‌های ناشی از آن، اهمیت رعایت استانداردهای امنیت و حریم داده‌ها در این سیستم‌ها را دو چندان کرده ‌است.

روش: ابتدا ترکیبات مختلف کلیدواژه‌ها مورد جسـتجو قرار گرفتند. از مقالات به دست آمده، تاریخچه استـانداردهای مورد استفاده در داده‌های حوزه سلامت، لزوم استفاده از این استانداردها و میزان کاربرد استانداردها در سطح دنیا مطالعه گردید. سپس پرکاربردترین و معتبرترین استانداردها انتخاب شدند و پس از مطالعه متن کامل استانداردهای انتخابی، خصوصیات مورد نظر هر استاندارد استخراج و چک لیست خصوصیات جزئی به دست آمد که با کمک آن سه استاندارد انتخابی با یکدیگر مقایسه و نقاط ضعف و قوت هر یک مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نتایج: خصوصیات استانداردهای مورد بررسی در 8 گروه و 25 زیر گروه دسته‌بندی شدند. ISO-27799:2008 به همه ویژگی‌های گروه رمزنگاری توجه ‌کرده است. HIPAA به رمزگذاری در ذخیره‌سازی و کلید نامتقارن و PCI-DSS به رمزگذاری در ذخیره‌سازی، الگوریتم‌های Hash و کلید نامتقارن توجه داشته ‌است. امنیت سیستم‌ عامل را HIPAA به کار برده ‌بودند. به امنیت رادیو شناسه، DNS و تلفن همراه، فقط PCI-DSSfi اشاره‌ و امنیت شبکه‌های بی سیم را ISO-27799:2008 و PCI-DSS منظور ‌کرده بودند.

نتیجه گیری: با توجه به شرایط، می‌توان از استانداردی که در زمینه موردنظر مناسب تر است استفاده ‌کرد. برای سامانه‌ای که بر روی تلفن همراه یا PDAها استفاده می‌شودPCI-DSS و زمانی‌ که شبکه بی سیم داریم ISO-27799:2008 یا PCI-DSS توصیه‌ می‌شود و یا برای امنیت سیستم عامل HIPAA مناسب می‌باشد. استاندارد ترکیبی که ویژگی‌های هر سه استاندارد مورد بررسی را دارا ‌باشد به عنوان امن‌ترین روش، مدنظر است.

لینک کمکی